bezmasé voňavé (skoro)pho

Proležet v posteli s virózou víkend, jako byl ten poslední, je pech. Nicméně s touto polévkou se to dalo snést. Do základu jsem ještě přidala mořské řasy a černý sezam, aby byla polévka co možná nejvíc „uzdravující“.

Cibule obsahuje množství vitaminů a minerálů. Je bohatá na kyselinu listovou, ale i jiné vitaminy skupiny B, vitamin C, vitamin E a karoteny. Z minerálů v cibuli nalezneme důležité prvky jako železo, zinek, síra, fosfor, hořčík, draslík, vápník, sodík, měď, jód. Je tedy opravdovou zásobárnou životně důležitých a prospěšných látek.

Cibule působí preventivně při infekcích dýchacích cest, pomáhá léčit kašel, zahlenění, užívá se při chrapotu, rýmě, angíně, chřipce a bolestech v krku. Cibule celkově desinfikuje dutinu ústní, nosní sliznici i dýchací cesty. Podporuje chuť k jídlu, posiluje sliznice žaludku a střeva zvyšuje sekreci trávicích šťáv.

Bezmasé voňavé skoro-pho podle Sarah z mynewroots.org:

Vývar
1 kg cibule
50 g čerstvého zázvoru – opláchněte a nakrájejte na plátky i se slupkou
1 lžíce semen fenyklu
3 tobolky kardamomu (černý nebo zelený)
3 hvězdičky badyánu
5 celých hřebíčků
1/2 lžičky celého pepře
1 menší svitek skořice
1 lžička semen koriandru
1/2 lžičky mořské soli
1,5 litru vody

Na dochucení:
shoyu omáčka
umeocet

Cibuli oloupejte a nakrájejte na větší kusy (středně velkou cibuli rozkrojím asi na 8 kusů). Hrst slupek opláchněte a použijte také. Cibuli, slupky i koření zalijte studenou vodou ve větším hrnci a na mírném ohni vařte pod poklicí 1 hodinu.
zeleninové pho
Vývar sceďte do jiného hrnce, podle potřeby dochuťte solí, shoyu a/nebo umeoctem.

Do talíře
rýžové nudle – uvařte podle návodu na obalu
růžičky brokolice – blanšírujte*
výhonky podle chuti
čerstvý koriandr
černý sezam opražte nasucho na pánvi
limetka
zeleninové pho
*Ve velkém hrnci přiveďte k varu vodu, dobře osolte. Do vařicí vody vsypte růžičky brokolice a nechte 3 minuty vařit. Mezitím si v míse připravte ledovou lázeň – led zalijte studenou vodou. Brokolici vyndejte lžící z vařicí vody a vhoďte ji do ledové. Brokolici nakrájejte na kousky.

2 – 3 porce