čokoládová pěna s avokádem a kokosovým mlékem

Pracovní sobotu si zpříjemňuji čokoládovou pěnou. Mám totiž doma spoustu avokáda, kterou se snažím rychle zužitkovat. Na slano mě napadá tisíc způsobů, na sladko jen tenhle jeden. Ale myslím, že dobrý.

– – –

Spolu s olivami je avokádo ovocem nejbohatším na tuky. Kyselina olejová je v avokádu, stejně jako v olivovém oleji, nejvíce zastoupená mastná kyselina. Fosfolipidy jsou tuky, které ve své molekule obsahují fosfor a plní velmi důležité funkce v nervové soustavě. Volné mastné kyseliny, kterých je v avokádu jen velmi malé množství, dávají ovoci typické aroma.

Z výše uvedených údajů vyplývá, že avokádo obsahuje tuky vysoké biologické hodnoty, které jsou převážně nenasycené a stejně jako v případě ostatních rostlinných potravin neobsahují cholesterol. Avokádo je též mimořádně bohaté na proteiny a obsahuje všechny esenciální aminokyseliny.

Díky tomu, že avokádo má velkou nutriční hodnotu, ulehčuje trávení a obsahuje vitamin E, je velmi vhodné pro děti, dospívající, sportovce a všechny, kdo chtějí zvýšit svoji vitalitu přírodním a zdravým způsobem.

Pylová zrna obsahují kromě vody, bílkovin, tuků a sacharidů také vitamíny skupiny B, D, E a H. Z minerálních látek je to křemík, síra, měď, kobalt, sodík, železo, hliník, vápník, hořčík, mangan, fosfor, baryum, stříbro, zinek, molybden, chrom a stroncium.

Pyl ovlivňuje střevní mikroflóru a podněcuje funkce žaludku. Především ale zlepšuje celkový stav organismu, stimuluje tělesný a duševní pocit plného zdraví.

Čokoládová pěna s avokádem a kokosovým mlékem:

1 zralé avokádo
1 lžíce kakaa
1 – 2 lžíce medu (místo medu můžete pěnu osladit jedním zralým banánem)
1 malá plechovka kokosového mléka (160 ml)
50 g 70% čokolády

na ozdobu
borůvky nebo maliny
rouskový pyl (koupíte třeba tu – www.vceli-produkty.eu)

V mixéru rozmixujte avokádo, kakao a med. Do kokosového mléka rozlámejte čokoládu a na mírném ohni za stálého míchání mléko zahřívejte, dokud se čokoláda nerozpustí. Čokoládové mléko po částech přilévejte do mixéru, dokud směs nebude rozmíchaná.

Ozdobte ovocem a lžičkou pylu (alergici si pyl odpustí).

2 porce