letní alpy – salzburger almenweg a spol.

Proč mi nikdo neřek’, že je v létě v Alpách tak krásně? V zimě jsme tu několikrát, ale v létě letos poprvé. Využili jsme začátku sezóny a vyrazili jsme se projít po kopcích kolem Salzburku.

Protože jsme neměli sílu promýšlet vše předem, zamluvili jsme si na první tři noci pokoj na farmě ve vesnici nad Bad Hofgasteinem s tím, že tam budeme mít klid na plánování. Během těch dvou dnů jsme stihli rakouskou hudební slavnost, procházku na horskou chatu Biberalm, lázně i plán na další dny.
Bad Hofgastein
Cíl je jasný. Vypnout telefony i počítače, dívat se do zelené barvy a jít několik dní pěšky s batohem na zádech. Letní Alpy nabízejí spoustu několikadenních výletů, my jsme si vybrali cestu, která má 31 etap a jmenuje se Salzburger Almenweg.
Bad Hofgastein
Na jednotlivých etapách není potřeba jištění a trasy vedou od chaty k chatě, kde můžeme jíst i spát. Začneme pěkně od začátku etapou číslo 1, během tří dnů zkusíme ujít etapy čtyři a na konci čtvrté vlakem dojet zpět k autu, které necháme u nádraží a výchozího bodu první etapy.
Bad Hofgastein
1. Etapa: Pfarrwerfwen – Arthurhaus (na 11 km vystoupáme 1.250 výškových metrů)

První den funíme čtyři hodiny do kopce. Prudké stoupání se střídá s poměrně slušným krpálem a my jsme rádi, že jdeme většinu cesty lesem. Celkově nás překvapilo velmi teplé počasí, dozrálé lesní jahody v údolí a teplo na krátké rukávy ve 2.000 metrech.

Víme a připomínáme si, že když dnes nastoupáme, zítra se budeme za odměnu procházet po hřebenech a kochat se výhledy.
Alpy
2. Etapa: Mitterfelden – Dientner Sattel

Hezká procházka za odměnu. Zatím co během první etapy jsme potkávali jen zvířata, během druhé už potkáváme i turisty. Spíme na chatě Dientalm, kde je oknem z obýváku vidět rovnou do kravína, kam teda krávy chodí jen na dojení. Jinak se pasou po okolních kopcích.
Alpy
3. Etapa: Dientner Sattel – Schneebergkreuz (zase do kopce; tentokrát na 5 km 650 m)

Z údolí zase na vrcholky. Ke kříži (Schneebergkreuz) se dá vyjet i lanovkou a trochu dojít, ale my jdeme pěšky.
Alpy
Zase jdeme sami a zase potkáváme turisty až u kříže.
Mitterfeldalm
Proto se tam moc nezdržujeme a začínáme hned další etapu.

4. Etapa: Sneebergkreuz – St. Veit

To, co jsme nastoupali, zase pěkně sejdeme. Legrační je, že jsme tři dny šli a za dvacet minut vlakem jsme byli zase u auta. To je ale zároveň i velká výhoda salzburské cesty, její dostupnost vlakem.
Brettljause
Co se týká kuchyně, je to trochu monotónní, ale dobré. Na každé farmě ochutnáváme lokální výrobky – prkénko s domácími sýry a uzeninami – Brettljause. Dost podobně pak většinou vypadá i snídaně.
Mitterfeldalm
Jezdíte v létě do Alp? Kam nejraději? My máme v plánu postupně zdolat všech jednatřicet etap. Uvidíme, kdy se nám to povede.