florentský rýžový koláč

ZaHRádkáři pořádali Trh s názvem „Celkem Slušná Rejže“, Světová jídelna jim k tomu nějaké rýžové občerstvení naservírovala. A protože rýžový koláč měl velký úspěch, tak tady je recept.

Je vážně moc dobrý, jen to chce trochu naplánovat přípravu, protože těsto v lednici odpočívá dvě hodiny. Ale třeba rýžový pudink můžete uvařit den dopředu.

Florentský rýžový koláč:

Těsto:
kousek másla na vymazání formy
125 g másla
100 g moučkového cukru
špetka soli
255 g hladké mouky
kůra z 1/2 citrónu
2 velké žloutky
2 lžíce studeného mléka

Náplň:
55 g másla
2 vanilkové lusky – podélně rozřízněte a nožem vyberte semínka
325 g rýže na risotto
3 lžíce krupicového cukru
kůra ze 3 pomerančů
1 sklenice bílého vína
1 litr plnotučného mléka
3 velká vejce
2 lžíce moučkového cukru

čerstvé ovoce na ozdobu

Rozkládací koláčovou/dortovou formu o průměru 28 cm vymažte máslem.

Na těsto utřete máslo s moučkovým cukrem a solí. Přidejte mouku, citrónovou kůru a žloutky, nakonec mléko. Jde to v ruce, ale lépe si s těstem poradí robot. Jakmile bude těsto držet pohromadě, šoupněte ho do pytlíku a uložte ho na hodinu do ledničky. Pak těsto rozválejte, přeneste do vymazané formy a dejte ještě na hodinu do mrazáku.

Troubu předehřejte na 180°C a korpus pečte 12 minut „naslepo“ mírně dozlatova. Předpečený korpus nechte odpočívat, teplotu v troubě zvyšte na 200°C.

Na náplň si vyberte větší hrnec se silným dnem a poklicí. Nejdřív v něm pomalu rozpusťte máslo, přidejte semínka vanilky, zamíchejte a asi minutu opékejte na slabém plameni. Přidejte rýži, cukr a pomerančovou kůru. Plamen zesilte na střední stupeň, vše promíchejte a přilijte víno. Nechte víno odpařit, rýži stále míchejte. Pomalu přilévejte mléko, přiveďte směs k varu a na nejslabším plameni nechte rýži 15 minut vařit. Často míchejte. Nechte rýžový pudink trochu zchladnout, pak do něj vmíchejte rozšlehaná vejce.

Pudink nalijte do předpečeného korpusu, poprašte koláč moučkovým cukrem a pečte asi 30 minut.

Nechte vychladnout, klidně i přes noc v lednici, a podávejte s čerstvým ovocem.

12 porcí
foto: Marie Bartošová