vajíčková pomazánka s kari

vajíčková pomazánka
Přestěhováno, hurá! Pan Zavadil je nejlepší! Příště bych jim svěřila i hudební nástroje, které jsme ze strachu před zničením stěhovali s Martinem sami předem. Pomalu se vybalujeme z krabic, plánujeme, zařizujeme a zdobíme. Já čuchám vzduch a šeříky a užívám si ticho, to ticho! Hanspaulka je teď na jaře krásná.

V kuchyni jsem se ještě úplně nezabydlela, zatím vedou pomazánky a saláty. Vajíčková s kari je naše oblíbená.

– – –

Po staletí je známo, že kari koření je zdravé. Stará ajurvédská indická, ale i tradiční čínská medicína od nepaměti využívá léčivých účinků rostliny, z které se kari koření připravuje. Jedná se o kurkumu (Curcuma longa), známou u nás také pod názvem Indický šafrán, Žlutý kořen, nebo Žlutý zázvor. V čínštině najdeme mnohem více názvů, a indický sanskrt popisuje dokonce mnoho desítek jmen pro tuto rostlinu.

Kurkuma obsahuje skupinu látek nazývaných kurkuminoidy. Nejznámější je zřejmě kurkumin, který byl poprvé izolován již v roce 1815 a intenzivně je zkoumán zejména v posledních 20 letech. Je prokázáno, že kurkumin působí doslova blahodárně na lidský organismus. Navíc je kurkumin velmi bezpečnou látkou, i při konzumaci mnoha gramů každý den, nebyly popsány prakticky žádné nežádoucí účinky.

Dnes již existuje mnoho studií, které jednoznačně prokazují, že kurkumin působí léčivě proti většině civilizačních chorob, jejichž seznam je opravdu velmi dlouhý. Jedná se zejména o účinky protizánětlivé, protinádorové. Kurkumin snižuje koncentraci krevních tuků, čímž působí proti ateroskleróze, působí proti tvorbě žlučových kamenů, má léčebné účinky na lupénku, zlepšuje příznaky syndromu dráždivého tračníku, zlepšuje mozkovou činnost, působí léčebně na Alzheimerovu nemoc. (Biochemical Pharmacology, From kitchen to clinic)

Vajíčková pomazánka s kari:

5 bio vajec uvařených natvrdo
2 jarní cibulky – nakrájejte na drobno i se zelenou natí
půl červeného jablka – neloupejte, nakrájejte na malé kostičky
hrst pažitky nakrájené na jemno

3 lžíce bílého jogurtu
1,5 lžičky kari koření nebo kurkumy
sůl

V misce smíchejte jogurt s kari a solí a nechte odpočívat.

Ve větší misce smíchejte ostatní ingredience (vejce nakrájejte na kostičky) a vidličkou vše ještě trochu pošťouchejte. Tak, abyste vejce úplně nerozmačkali. Přimíchejte jogurt s kari a nechte pomazánku před podáváním 10 minut odležet v lednici.

3 – 4 porce

Inspirovala jsem se u Heidi Swanson na 101cookbooks.cz, jen ona ještě přidává pekanové ořechy. Já ořechy přidávám až na talíř jako „přílohu“.

3 Comment

 1. Gratuluju k novému bydlení! 🙂 Je to radost, že? Já momentálně řeším stejné téma, musím se v brzkém časovém horizontu přestěhovat, nicméně jsem ve fázi hledání a je to trošku kříž :-/
  Mám na jaře ráda takovéhle lehké večeře, takže pomazánku si v následujících dnech určitě „naordinuju“. Že je kurkuma tak zdravá, jsem vůbec netušila, dík za osvětu! Btw, co je to za pěkný chlebík na obrázku?
  Verunka

  1. Diky, zabydlovani si uzivame 🙂 My jsme si rekli, ze se s tim nebudeme moc mazat, vedeli jsme celkem presne, co chceme a behem 14 dnu jsme meli vybrano. Uvidis, ze neco taky najdes 🙂

   Chleba je fakt moc dobry, je to celozrnny z Kauflandu. Ma tvar kostky a je jediny, ktery se tam jmenuje „celozrnny“.

   z

 2. i lajk ty novy komiksovy ilustrace!!!