rakouský kletzenbrot

vánoční rakouský kletzenbrot
Vždycky mi bylo líto kamarádů, když dostali na jaře k narozeninám zimní bundu. Nechápala jsem to. Vždyť je to podvod, koho v květnu zajímá lyžařská výbava? To se má školou povinné dítě radovat, že rodiče sehnali zlevněnou zimní bundu?

Moje třicáté narozeniny to trochu změnily (i když u dětí to pořád vnímám stejně). V květnu jsem kromě spousty jiných nezimních darů dostala nové lyže. Moje první závodnický! Měla jsem radost jako malá holka. Martin si také jedny nadělil ke svým červnovým narozeninám a hned jsme měli radost oba. Nechali jsme je v předsíni a stojí tam doteď. Vždy, když jdeme kolem, těšíme se na hory.

A poprvé je vyzkoušíme na Vánoce. Rozhodli jsme se, že letos na svátky nepoletíme moc daleko, i když mi to vánoční moře chybí, pojedeme lyžovat. Přes Vánoce budeme v rakouských alpách.

Proto shromažďuju informace o jídle na rakouském vánočním stole. Asi vás nepřekvapí, že slaví Vánoce dost podobně jako my v Čechách – ryba, bramborový salát, sladkosti, ..

Jen ty chutě jsou malinko jiné. Třeba místo vánočky snídají na Štědrý den vánoční kletzenbrot. Je to sladký chlebík plný sušeného ovoce a ořechů. Není v něm máslo ani vejce, ale celozrnná mouka, tmavý cukr a podmáslí. Peče se den předem a poprvé se rozkrajuje právě ráno na Ježíška. V Tyrolsku ho jedí s máslem a marmeládou.

Myslím, že je to ideální sladkost i na sváteční zimní piknik ve sněhu nebo k silvestrovskému půlnočnímu ohni k sektu. Co myslíte?

Vánoční kletzenbrot:

2 hrnky celozrnné mouky – hladké pšeničné
1 hrnek hladké mouky – pšeničné
3/4 hrnku hnědého cukru
3 lžičky prášku do pečiva
2 lžičky jedlé sody
1/4 lžičky soli
2 hrnky podmáslí
1/2 lžičky mleté skořice
1/2 lžičky mletého hřebíčku
1/2 lžičky sušené citronové kůry

hrnek nasekaných vlašských ořechů

hrnek nasekaných sušených hrušek nebo švestek – použila jsem švestky, které jsem nechala asi hodinu zakápnuté trochou rumu
hrnek sekaných fíků
hrnek sekaných datlí
1/2 hrnku rozinek sultánek
1/2 hrnku sušených brusinek

moučkový cukr na posypání

Troubu předehřejte na 180°C.

Do velké mísy prosyjte mouku, přidejte všechny ostatní suché ingredience a promíchejte. Pomalu přilévejte podmáslí a stále míchejte. Do vzniklého těsta zapracujte ořechy i sušené ovoce. Já jsem těsto míchala v robotu, ale ručně to jde také docela dobře.

Obdélníkovou formu na biskupský chlebíček/srnčí hřbet vyložte pečicím papírem nebo alobalem. Naplňte ji těstem a pečte ve vyhřáté troubě asi hodinu.

Když se vám bude zdát, že je kletzenbrot už tmavý, přikryjte ho alobalem a ještě dopékejte. Jestli je upečený, vyzkoušejte špejlí.

Ještě horký kletzenbrot pocukrujte moučkovým cukrem.