vařený lilek podle Jamieho Olivera


Vaření lilku v páře je moje oblíbená úprava. Zní to zvláštně, já vím, ale je to opravdu velmi dobré. Lilek zůstane krásně jemný a pružný a jediné čím nasákne, je lehce pikantní marináda. Salát se hodí například k rybám nebo drůbeži.

Ve Španělsku, kam lilek ve středověku přinesli arabští kupci, byl ceněnou, ale i obávanou plodinou. Celá století měl v Evropě pouze dekorativní funkci, protože jeho požití se přičítaly takové následky jako šílenství, malomocenství a dokonce rakovina.

V africkém tradičním léčitelství se lilek naopak už dlouhá léta používá při léčbě epilepsie a proti křečím. V jihovýchodní Asii jím dodnes léčí spalničky a rakovinu žaludku. Účinnost lilku proti rakovině ovšem nebyla vědecky prokázána.

V syrovém stavu obsahuje lilek pouze 15 kcal na 100 g. Při smažení se samozřejmě jeho kalorická hodnota rychle zvyšuje. (Jídlo jako jed, jídlo jako lék)

Vařený lilek podle Jamieho Olivera:

1 středně velký lilek

1 lžička cukru
2 lžičky sójové omáčky
1 lžíce olivového oleje
2 lžíce sladké chilli omáčky – nejradši mám tu z M&S, ale dobrou seženete i v běžném obchodě
kůra a šťáva z půlky citronu
2 jarní cibulky – nakrájejte na plátky
1 malá červená chilli paprička – nakrájejte na jemno (můžete vynechat)
1 hrst čerstvého koriandru – na jemno
1 hrst čerstvé bazalky – na jemno
trochu čerstvé máty – na jemno
sůl, pepř

Připravte si hrnec, nalijte do něj trochu vody a do hrnce rozložte pařák na knedlíky. Lilek opláchněte, rozřízněte podélně na půl a řeznou stranou nahoru ho položte na pařák. Hrnec zavřete a lilek vařte v páře asi 10 minut. Měl by být měkký, ale pružný.

Připravte si marinádu. Jednoduše ve větší míse smíchejte všechny ingredience.

Uvařený lilek vyndejte a nechte chvíli chladnout. Nejlépe se ochucuje ještě teplý, takže jakmile ho udržíte v ruce, tak ho nakrájejte na kostky, smíchejte s marinádou a podávejte.

2 porce

2 Comment

  1. Právě jsem si poslintala klávesnici, lilek míváme ve výbavě ledničky vždy, takže o víkendu to prubnu :o) Krásný blog!! Dávám si do oblíbených.

    1. Diky! .. lilek v pare je bomba 🙂